اسکرام

%d8%aa%d9%88%d8%b3%d8%b9%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d8%a7%d8%b3-%d9%85%d8%af%d9%84-%d9%87%d8%a7%db%8c-component-based-%d9%88-scrum
توسعه براساس مدل های Component-based و Scrum
مدل توسعه دادن فریمورک SP-Based همچون مدل Component-based بر روی کم کردن حجم کدنویسی و همچنین کپسوله کردن مجموعه کدها در هر یک از بخش ها و عملیات ها است.

اسکرام (SCRUM) یک فریمورک یا بهتر است بگوییم چهارچوب توسعه بخشی و ارتقاء دهی برای پروژه های گوناگون و همچنین سامانه های مختلف نرم افزاری است. ساختار اسکرام بصورت تیمی بوده و سبب می شود تا بتوان با اطمینان به نفس بالا، متخصصان آن خود را وارد پروژه های کلان و بسیار پیچیده کنند و بات تبدیل کردن سطح پیچیدگی این قبیل پروژه ها به مراحلی تکراری و ثابت، در راستای پیشرفت آن به خوبی بربیاییند.

Sprint چیست؟

تمام کسانی که با اسکرام کار می کنند تاکنون با کلمه اسپرینت بیش از صدها بار مواجه شده اند. اسپرینت به انجام کارهای تکراری با بخش هایی ثابت در ساختار اسکرام گفته می شود که از طول تقریبی یک تا دو هفته ای برخوردار می باشد.

مراحل تولید یک محصول با تبعیت از ساختار اسکرام

تهیه سند بالادستی (Product Backlog)

 فازبندی

برنامه‌ریزی اسپرینت و تهیه سند اسپرینت(Sprint Backlog)

اجرای اسپرینت

 تحویل و بررسی اسپرینت

بازنگری اسپرینت

حرف آخر

اسکرام با تمام مزایای و ویژگی های منحصر به فرد خود، یک فریمورک یا همانطور که گفتیم یک چهارچوب استاندارد برای تمام کسب و کارهای خُرد و کلانی است که به دنبال سریع ترین روش ممکنه برای پیشرفت و همچنین چابک تر شدن خود دارند. منتها بایستی در این بین به این مهم نیز توجه نمود که گاهی استفاده از فریمورک اسکرام در مراحله اولیه سبب ایجاد شلوغی و اختلال در نوع عملکرد سیستمی شما خواهد شد که بایستی برطرف شدن این ایرادات را به گذر زمان واگذار نمایید و تنها به دنبال اهداف خود با استفاده از چنین ساختار مطرحی در دنیای فناوری و مدیریت پروژه باشید.

مرکز رشد فن آوری دانشگاه آزاد اسلامی قزوین
قزوین - خیابان دانشگاه - بلوار نخبگان - ضلع شمالی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین - مرکز رشد واحدهای فن آوری
09128870130